Czasami ludki pytają mnie, jak zmienić kolor lineartu.
Stąd poniższy poradnik, w którym krok po kroku wytłumaczę, jak przygotować zeskanowany obrazek do kolorowania, oraz jak wyodrębnić lineart na osobną warstwę przy użyciu Photoshopa.
Będzie nudno i bardzo technicznie.
1. Poziomy
Mamy zeskanowaną stronę komiksu (lub cokolwiek tam sobie chcecie).Wchodzimy w Obraz -> Dopasowania -> Poziomy (lub po prostu wciskamy ctrl + L). Wyskakuje nam takie okno:
Interesują nas tylko te trzy suwaki. Warto się nimi pobawić i znaleźć ustawienie nam odpowiadające. Zależnie od używanych technik i faktury papieru, preferowane ustawienia mogą się różnić.
Przede wszystkim chcemy, żeby czerń lineartu była jak najczarniejsza, a jednocześnie żeby na stronie zostało jak najmniej syfów i żeby faktura papieru kompletnie zniknęła.
Przy komiksach wytuszowanych cienkopisami, mazakami i tuszem zwykle ustawiam:
- lewy suwak na 40
- środkowy suwak na 0,4
- prawy suwak na 220-230
Jeśli przy rysowaniu komiksu używamy lawowania (uzyskania efektu szarości za pomocą tuszu rozcieńczonego z wodą, akwareli czy czegokolwiek innego) ten krok może być nieco trudniejszy. Bardzo łatwo wtedy zgubić co bardziej subtelne szarości. Dlatego polecam się nie pitolić i robić konkretne szarości, zamiast szarych westchnień.
A tak wygląda stronka po ogarnięciu poziomów. Czerń jest już bardziej konkretna.
2. Wyodrębnienie lineartu
Wasze okienko warstw obecnie prezentuje się tak:Kłódeczka oznacza, że warstwa jest częściowo zablokowana. Więc zróbmy z niej normalną warstwę (wystarczy kliknąć kłódkę) i nazwijmy ją "lineart". Albo jak tam sobie chcecie.
Tworzymy też nową warstwę i dajemy ją na sam dół. Nazwę ją "bg" (skrót od background). Powinno to wyglądać teraz tak:
Upewniamy się, że mamy zaznaczoną warstwę z lineartem i wchodzimy w zakładkę kanałów (jeśli jej nie ma, to wywołujemy ją do tablicy przez Okno -> Kanały). Tam klikamy w kółeczko narysowane przerywaną linią w pasku na dole.
To zaznaczy nam każdy biały piksel na wskazanej warstwie - czyli wszystko poza lineartem. Wciskamy Delete i bam - wyodrębniliśmy lineart na osobną warstwę.
Szaro-białe kwadraciki tradycyjnie oznaczają pustkę. Nie ma tam żadnych pikseli.
Wchodzimy we wcześniej przez nas utworzoną warstwę "bg" i wypełniamy ją całą na biało (np. zaznaczając cały obrazek poprzez wciśnięcie ctrl+A, wybranie narzędzia zaznaczania prostokątnego, kliknięcia prawym przyciskiem myszy na obrazku i wybraniu opcji "Wypełnij").
Na koniec jeszcze tylko znowu wybieramy warstwę linearta i blokujemy przezroczyste piksele (o tym co to dokładnie jest - później), czyli wciskamy przycisk w kształcie szachownicy po lewej w oknie warstw.
Zaznaczamy cały obrazek (ctrl + A) i wypełniamy go czernią.
I bam! Mamy to! Wystarczy wyczyścić lineart ze wszystkich syfów (nie zapomnijcie odblokować warstwy!) i komiks jest gotowy do kolorowania!
3. Kolorowanie linearta
Jak już mamy lineart na osobnej warstwie, to możemy łatwo zmienić jego kolor. A wszystko to dzięki jednemu z najlepszych przyjaciół kolorysty, czyli wspomnianemu przyciskowi blokowania przezroczystych pikseli.Kiedy warstwa jest w ten sposób zablokowana, to znaczy, że możemy mazać TYLKO na pikselach, które na niej występują.
Mamy na przykład takiego czerwonego ludzika. Ludzik jest na osobnej warstwie. I białe tło jest na osobnej warstwie.
Tak wygląda mazanie pędzlem po niezablokowanej warstwie z ludzikiem:
A tak wygląda mazanie pędzlem po warstwie z ludzikiem, na której zablokowane są przezroczyste piksele:
Dzięki wyodrębnieniu lineartu na osobną warstwę możemy łatwo zmienić jego kolor.
I tyle. ¯\_(ツ)_/¯
Pamiętam, jak mi to tłumaczyłeś z jakieś 5 lat temu, z czasem jednak zapomniałam, jak się tego używa :V Dzięki, że zrobiłeś o tym post :D
OdpowiedzUsuńCzy można Cię obserwować gdzieś na jakimś fejsie/jutubie? O takich formach przekazu (blogach) niestety zapominam po czasie, więc fajnie by było mieć jakąś przypominajkę z social mediów :(
OdpowiedzUsuńZapraszam na https://www.facebook.com/spellbookart :D
UsuńNa blogu umieszczam tylko dłuższe teksty, których piszę niewiele. Chociaż ostatnio się to zmienia.