wtorek, 17 marca 2020

Przygotowanie zeskanowanego rysunku do cyfrowego kolorowania
Czasami ludki pytają mnie, jak zmienić kolor lineartu.

Stąd poniższy poradnik, w którym krok po kroku wytłumaczę, jak przygotować zeskanowany obrazek do kolorowania, oraz jak wyodrębnić lineart na osobną warstwę przy użyciu Photoshopa.

Będzie nudno i bardzo technicznie.

1. Poziomy

 Mamy zeskanowaną stronę komiksu (lub cokolwiek tam sobie chcecie).
Nie ważne, jak dobry macie skaner - czernie wyjdą na skanie bledsze, niż na oryginalnym rysunku. Musimy je zatem podbić.

Wchodzimy w Obraz -> Dopasowania -> Poziomy (lub po prostu wciskamy ctrl + L). Wyskakuje nam takie okno:

Interesują nas tylko te trzy suwaki. Warto się nimi pobawić i znaleźć ustawienie nam odpowiadające. Zależnie od używanych technik i faktury papieru, preferowane ustawienia mogą się różnić.

Przede wszystkim chcemy, żeby czerń lineartu była jak najczarniejsza, a jednocześnie żeby na stronie zostało jak najmniej syfów i żeby faktura papieru kompletnie zniknęła.
 
Przy komiksach wytuszowanych cienkopisami, mazakami i tuszem zwykle ustawiam:

- lewy suwak na 40
- środkowy suwak na 0,4
- prawy suwak na 220-230
Jeśli przy rysowaniu komiksu używamy lawowania (uzyskania efektu szarości za pomocą tuszu rozcieńczonego z wodą, akwareli czy czegokolwiek innego) ten krok może być nieco trudniejszy. Bardzo łatwo wtedy zgubić co bardziej subtelne szarości. Dlatego polecam się nie pitolić i robić konkretne szarości, zamiast szarych westchnień.

A tak wygląda stronka po ogarnięciu poziomów. Czerń jest już bardziej konkretna.


2. Wyodrębnienie lineartu

Wasze okienko warstw obecnie prezentuje się tak:
Kłódeczka oznacza, że warstwa jest częściowo zablokowana. Więc zróbmy z niej normalną warstwę (wystarczy kliknąć kłódkę) i nazwijmy ją "lineart". Albo jak tam sobie chcecie.

Tworzymy też nową warstwę i dajemy ją na sam dół. Nazwę ją "bg" (skrót od background). Powinno to wyglądać teraz tak:

Upewniamy się, że mamy zaznaczoną warstwę z lineartem i wchodzimy w zakładkę kanałów (jeśli jej nie ma, to wywołujemy ją do tablicy przez Okno -> Kanały). Tam klikamy w kółeczko narysowane przerywaną linią w pasku na dole.

To zaznaczy nam każdy biały piksel na wskazanej warstwie - czyli wszystko poza lineartem. Wciskamy Delete i bam - wyodrębniliśmy lineart na osobną warstwę.

Szaro-białe kwadraciki tradycyjnie oznaczają pustkę. Nie ma tam żadnych pikseli.

Wchodzimy we wcześniej przez nas utworzoną warstwę "bg" i wypełniamy ją całą na biało (np. zaznaczając cały obrazek poprzez wciśnięcie ctrl+A, wybranie narzędzia zaznaczania prostokątnego, kliknięcia prawym przyciskiem myszy na obrazku i wybraniu opcji "Wypełnij").

Na koniec jeszcze tylko znowu wybieramy warstwę linearta i blokujemy przezroczyste piksele (o tym co to dokładnie jest - później), czyli wciskamy przycisk w kształcie szachownicy po lewej w oknie warstw.

Zaznaczamy cały obrazek (ctrl + A) i wypełniamy go czernią.

I bam! Mamy to! Wystarczy wyczyścić lineart ze wszystkich syfów (nie zapomnijcie odblokować warstwy!) i komiks jest gotowy do kolorowania!


3. Kolorowanie linearta

Jak już mamy lineart na osobnej warstwie, to możemy łatwo zmienić jego kolor. A wszystko to dzięki jednemu z najlepszych przyjaciół kolorysty, czyli wspomnianemu przyciskowi blokowania przezroczystych pikseli.Kiedy warstwa jest w ten sposób zablokowana, to znaczy, że możemy mazać TYLKO na pikselach, które na niej występują.

Mamy na przykład takiego czerwonego ludzika. Ludzik jest na osobnej warstwie. I białe tło jest na osobnej warstwie.

 Tak wygląda mazanie pędzlem po niezablokowanej warstwie z ludzikiem:
A tak wygląda mazanie pędzlem po warstwie z ludzikiem, na której zablokowane są przezroczyste piksele:

Dzięki wyodrębnieniu lineartu na osobną warstwę możemy łatwo zmienić jego kolor.

I tyle. ¯\_(ツ)_/¯
3 komentarze:

 1. Pamiętam, jak mi to tłumaczyłeś z jakieś 5 lat temu, z czasem jednak zapomniałam, jak się tego używa :V Dzięki, że zrobiłeś o tym post :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy można Cię obserwować gdzieś na jakimś fejsie/jutubie? O takich formach przekazu (blogach) niestety zapominam po czasie, więc fajnie by było mieć jakąś przypominajkę z social mediów :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na https://www.facebook.com/spellbookart :D

   Na blogu umieszczam tylko dłuższe teksty, których piszę niewiele. Chociaż ostatnio się to zmienia.

   Usuń